Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ruud van Nistelrooy

Ruud se narodil 1. července 1976 ve vesnici Oss na jihu Nizozemí a již odmalička si zamiloval sport - především fotbal, tenis a gymnastiku. V místním fotbalovém družstvu hrál na pozici obránce, kde bychom ho nyní rozhodně nehledali. Do útoku ho postavili až v druholigovém týmu Den Bosch, kam přestoupil v roce 1993.
Po čtyřech letech získávání zkušeností se Ruud rozhodl pro přestup do Heerenvenu. V 30 zápasech vstřelil 13 gólů a ihned po sezóně oblékl červenobílý dres PSV Eindhoven, se kterým měl šanci pomýšlet na ligový titul. Do týmu se okamžitě zapracoval a stal se z něj stroj na branky. Za první sezónu jich nastřílel 31, stal se nejlepším střelcem holandské ligy a skončil druhý v soutěži o zlatou kopačku pro nejlepšího evropského kanonýra. K tomu všemu si v listopadu 1998 odbyl svůj reprezentační debut proti Německu a hráči ho zvolili nejlepším hráčem Nizozemí.
Také druhá sezona v PSV se vydařila, Ruud zaznamenal jen o dva góly méně a o jeho služby se začal zajímat slavný Manchester United. Již v dubnu 2000 byla připravena smlouva na podpis, zdravotní testy však ukázaly, že Ruudovo pravé koleno není v pořádku. Klub požadoval po hráči, aby se podrobil operaci, ten však odmítl, protože se chtěl zúčastnit domácího mistrovství Evropy. Dva dny po návratu do Eindhovenu se ale na tréninku zhroutil v bolestech k zemi se zpřetrhaným křížovým vazem v pravém koleni. Euro 2000 tak mohl sledovat pouze z postele a náladu mu mohl zlepšit jen fakt, že PSV vyhrál nizozemský titul.
V průběhu dlouhé rehabilitace dodával van Nistelrooyovi sílu sir Alex Fergusson, manažer United. Ujišťoval ho, že o něj opravdu stojí a Ruud na sobě tvrdě pracoval, aby mohl do Manchesteru odejít. Na hřiště se vrátil v březnu 2001 a již o měsíc později podepsal s Manchesterem přestup v hodnotě 19 milionů liber. Získat ho chtěl i slavný Real Madrid, ale jeho nabídka přišla příliš pozdě.
Hned v první sezoně se Ruud v rudém dresu uvedl 23 góly v lize a dalšími 10 v evropských pohárech. Na získání nějaké trofeje to však bohužel nestačilo. O rok později však nastřílel branek ještě více. S 25 góly se stal nejlepším střelcem anglické ligy, s dalšími 12 nejlepším střelcem Ligy mistrů. Manchester dovedl k ligovému titulu a získal prestižní ocenění nejlepšího hráče anglické ligy.
Také v sezoně 2003/2004 je Ruud k nezastavení a zatím z velké části právě on drží Manchester v ligové tabulce na dostřel Arsenalu.
V soukromí patří k Rudovým největším vášním sbírání antických váz. Se svojí dlouhodobou přítelkyní Leontien se plánují vzít v létě 2004.